Diskriminácia ľudí s nadváhou je vážnym problémom súčasnosti

Autor: Môj STOB | 22.5.2019 o 16:10 | (upravené 20.6.2019 o 8:34) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  732x

Celoročná kampaň k Svetovému dňu obezity vyhlásená 11.10.2018 Svetovou obezitologickou federáciou a Svetovou zdravotníckou organizáciou  má motto: " End Weight Stigma ".  Kurzy chudnutia STOB pomáhajú pri riešení nadváhy a obezity. 

Podľa výskumov existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú váhu človeka, a niektoré z nich nemôžeme ovplyvniť, ako napríklad genetické faktory, prostredie alebo finančnú situáciu.

Celoročná kampaň k Svetovému dňu obezity vyhlásená 11.10.2018  Svetovou obezitologickou federáciou(WOF) a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO ), má motto: " End Weight Stigma ". Táto kampaň vyzýva vládne a zodpovedné organizácie,  aby podporovali cenovú dostupnosť a prístup ku kvalitným potravinám, vyzýva  k  zodpovednému správaniu a starostlivosti o životné prostredie a nepodporovanie rozvoja obezitogénneho prostredia.

Predsudky, negatívne postoje a ústrky vôči ľudom s vyššou telesnou hmotnosťou sú obrovským problémom nielen v blízkych vzťahoch, na pracovisku, ale aj v lekárskej starostlivosti. Napríklad necitlivý prístup lekárov k obéznym  pacientom môže mať rôzne následky,  ako je napríklad vyhýbanie sa návšteve lekára, odmietanie operácie a liečby,  a ich  zdravotné problémy  nie sú riešené včas a v ranných štádiách ochorenia. 

Diskriminácia na základe vyššej telesnej hmotnosti je druhou najčastejšou formou diskriminácie u žien a tretia u mužov,  a je neprípustná . 

Kampaň  Stigma váhy vyzýva médiá, ktoré veľkou mierou prispievajú k prehlbovaniu diskriminácie ľudí s nadváhou,  aby obezitu zobrazovali spravodlivo a informatívnym spôsobom. Jedinci s nadváhou sú často zobrazovaní v zle padnúcom oblečení, s konzumáciou nevhodného jedla a polihovaní pred televíziou, na rozdiel od neobéznych, ktorí sú prezentovaní s konzumáciou zeleniny, pohybovou aktivitou alebo v prestížnych povolaniach.

Žiadna obecná zásada únijného práva sama o sebe nezakazuje diskrimináciu na základe obezity. Môže sa ale považovať za „ zdravotné postihnutie „ kvôli ktorému sa  nesmie nikto prepustiť zo zamestnania alebo diskriminovať iným spôsobom.

Ako môžeme  obmedziť´ diskrimináciu ? Zásadnou je osvetová práca v médiách a vo vzdelávaní. Väčšiu zodpovednosť´ by mali prijať´ zamestnávatelia, a ponúkať rôzne zdravotné programy a tak podporovať  zdravie svojich zamestnancov. Na druhej strane chýbajú postupy, ako zamestnancov s nadváhou a obezitou do týchto programov zapojiť´ nestigmatizujúcim spôsobom. 

Jednou z možností, ako pomôcť  týmto ľuďom riešiť svoje problémy s nadhmotnosťou , sú  skupinové kurzy zdravého chudnutia STOB. Z našich skúseností vyplýva, že prijatie, vzájomné obohacovanie  o skúsenosti a nápady,  a zdieľanie malých aj veľkých úspechov s priateľmi z kurzu,  je pri ceste za zdravším životným štýlom tým vôbec najsilnejším nástrojom zmeny.

 

Centrum výživy a zdravia lekárne Hygeia     


Budovateľská č.6, 821 08 Bratislava 
Tel.:     0917 916 455 
Email : hanka@poradcaprevyzivu.sk 
Web :   www.poradcaprevyzivu.sk
Web:    www.mojstob.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA SAMUELA MARCA

Prečo si Matovič zaslúži 5,01 percenta (píše Samo Marec)

Nemusíte ho mať radi, ale bez neho to asi nepôjde.

Ukončili vyšetrovanie vraždy Kuciaka a jeho snúbenice

Obhajoba dostala čas na oboznámenie sa so spisom.


Už ste čítali?