STOB pomáha na ceste za lepším, kvalitnejším a spokojnejším životom

Autor: Môj STOB | 5.6.2019 o 16:26 | (upravené 20.6.2019 o 8:44) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  263x

STOB ( STop OBezite ) je etablovaný v Českej republike takmer 30 rokov a začal ako projekt študentky psychológie, ktorá mala od detstva  nadváhu.Tento problém nasmeroval jej orientáciu na štúdium tohto odboru a pomoc chudnúcim.  

Nadváha a obezita predstavujú v súčasnosti globálny problém a ich výskyt sa zvyšuje nielen u nás, ale aj vo svete.
Na vznik a dĺžku trvania obezity má vplyv veľa faktorov, medzi najdôležitejšie z nich patria biologické (dlhodobý nepomer medzi príjmom energie a jej výdajom), psychologické (vonkajšie podnety ako spúšťače k jedlu, súvislosť stravovacích návykov  emocií) a spoločenské (historické epochy, vplyv kultúry, telesná aktivita, vplyv rodiny).  
Zdravotné dôsledky obezity sú mechanické (zvýšená záťaž pohybového aparátu, problémy s dýchaním, apnoe, reflux) a kardiometabolické (srdcovo-cievne ochorenia, diabetes, poškodenie obličiek).

Veľkým problémom pri riešení nadváhy a obezity často nie je nedostatok vedomostí o výžive, ale jedlo navyše oproti plánu, ktoré zjeme v dôsledku stresu a emocií. Mali by sme sa zaoberať nielen tým čo jeme,  ale aj prečo jeme (riešenie emočnej nepohody iným spôsobom) ,  ako (bezmyšlienkovite, hltavo ) a  kedy (pravidelne,  často). 

Psychoterapeutický prístup k riešeniu nadváhy a obezity uplatňuje spoločnosť STOB ( STop OBezite ). Metodika využívaná v skupinových kurzoch zdravého chudnutia je overená na desiatkoch tisíc klientov. Vychádza z   kognitívno-behaviorálnej terapie. Jej význam spočíva v tom, že sa s  klientom pracuje nielen s jeho  správaním - zmenou stravovacích a pohybových návykov, ale aj s emóciami a myšlienkami, ktoré idú často proti rozumným návykom. 

Ako STOB vznikol ? 

Spoločnosť STOB ( STop OBezite ) založila v roku 1990 PhDr. Iva Málková,  ktorá mala od detstva osobné skúsenosti s obezitou a venovala sa detským aj dospelým pacientom s týmto ochorením na svojich pracoviskách. Postupne vyvinula metodiku, ktorú v praxi používa vyše 30 rokov.

Na svoju prvú prax v obore psychoterapia nastúpila v roku 1978 v Prahe na detské psychiatrické oddelenie. A  tu zorganizovala prvý úspešný skupinový kurz terapie obezity pre detských pacientov s využitím metodiky zo svojej  diplomovej práce.
Jej ďalšia psychoterapeutická kariéra pokračovala na Psychiatrickej klinike  v Prahe Ku Karlovu 11, s dospelými pacientmi. Na tomto oddelení začali vznikať prvé pravidelné stretnutia, z ktorých sa neskôr vyvinuli  skupinové terapie STOBu. 
V roku 1991 prebehol historicky prvý redukčno - kondičný pobyt na Karlštejne, neskôr aj zahraničné pobyty po celom svete. 
V roku 1995 sú vydané prvé brožúrky a vytvorené webové stránky STOBu. O rok neskôr sa konal Deň zdravia pre obéznych, ktorý sa stal impulzom pre založenie tradičnej akcie Deň zdravia, ktorý je pravidelne  každú tretiu sobotu v októbri v Prahe. 
Rodinné kurzy so zameraním na detskú obezitu sa obnovili v roku 2005 pod vedením Mgr. Jany Divokej a stali sa predchodcami  základných kurzov znižovania nadváhy.
Prvá internetová aplikácia je od roku 2008 - program  Hravě žij zdravě, snadně žij zdravě, ktorá pomáhala chudnúcim prostredníctvom online prostredia.
STOB od roku 2010 organizuje  kurzy znižovania  nadváhy v 100 mestách  po celej Českej republike.
Kurzy za dobu svojho fungovania boli modifikované a prispôsobené požiadavkám klientov  (napr. kurzy pre diabetikov, pre mužov, rodinné kurzy, kurzy odvykania fajčenia s cieľom nepribrať alebo kurzy pre uponáhlaných  atd.), ale samotná podstata kurzov sa nezmenila a vydržala až doteraz.

O ďalšej histórii , programoch STOBu a jeho metodike nabudúce.  

Centrum výživy a zdravia lekárne Hygeia  


Budovateľská č.6, 821 08 Bratislava 
Tel.:     0917 916 455 
Email : hanka@poradcaprevyzivu.sk 
Web :   www.poradcaprevyzivu.sk
Web:    www.mojstob.sk

                                      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulíkov plán je cestou do pekla, reaguje Matovič

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ak Sulík nedostane silnú podporu, Matovič ho prejde ako tank

Sulík určite neobjavuje Ameriku.


Už ste čítali?