Kognitívno-behaviorálna terapia ako dôležitý základ programu chudnutia

Autor: Môj STOB | 6.6.2019 o 19:24 | (upravené 20.6.2019 o 8:45) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  962x

Kognitívno-behaviorálna terapia ( KBT) patrí v súčasnej dobe k dynamicky rozvíjajúcim sa smerom psychoterapie. Podľa odborníkov je najúčinnejším postupom v terapii nadváhy a obezity, a mala by byť súčasťou intervenčnej liečby. 

V minulom blogu som spomínala  kognitívno-behaviorálnu  psychoterapiu ( KBT) , ktorej metodiku využíva spoločnosť STOB v kurzoch zdravého chudnutia.

Aký je jej princíp ?

KBT vznikla v 60 rokoch vo Veľkej Británii a ide o zlúčenie klasického amerického behaviorismu a kognitívnej terapie, ale svoje korene majú obe v starovekom Grécku. 
Kognitívny proces (cogito-myslieť) je tvorený našimi myšlienkami, nápadmi a predstavami, želaniami a postojmi. A terapia je založená na princípe, že určité postupy v myslení môžu spustiť niektoré zdravotné obtiaže (úzkosť, depresiu)  a preto musíme zmeniť myslenie, aby sa človek týmito myšlienkami nezaoberal a získal reálny pohľad na svet. 
Behaviorismus  ( behavior-správanie) sa zaoberá naším správaním a činmi, a cieľom behaviorálnej terapie je zmeniť niektoré návyky pacienta súvisiace s jeho ochorením. 

A spojením oboch psychoterapií vznikla kognitívno-behaviorálna terapia - " myšlienky a činy idú spolu". KBT predstavuje jeden zo základných smerov psychoterapie a vie najefektívnejšie zvládnuť rôzne návyky, ako je napríklad obezita. 
Vychádza z teórie, že príčinou obezity je nevhodné správanie ( chybné stravovacie a pohybové návyky) a myslenie, ktoré je naučené a udržiavané vonkajšími a vnútornými faktormi. V terapii sa klient toto chybné správanie a myslenie vie odnaučiť, preučiť alebo sa môže naučiť novým, vhodnejším spôsobom riešiť problém.  

Podľa Ivy Málkovej sa pri chudnutí nemôžeme sústrediť len na jedlo, ale hlava je dôležitejšia ako žalúdok. Veľa razy vieme, čo máme robiť, ale chýba nám k tomu vôľa.
V kurzoch zdravého chudnutia STOB sa nedodržiavajú žiadne striktne predpísané diéty. Prvou a najdôležitejšiou úlohou je doviesť klienta ku skutočnosti, že žiadne drastické diéty pri chudnutí nefungujú, ale že je potrebná trvalá zmena životného štýlu, ktorá vedie vo svojom konečnom dôsledku nielen k váhovým úbytkom, ale aj k zvýšeniu kvality života. 
Účastníci kurzu sú vedení k tomu, aby sa sami naučili zostaviť svôj jedálničiek tak, aby bol energeticky nižší , odpovedal zásadám správnej výživy a súčasne im vyhovoval chuťou. Učia sa jesť vtedy, keď  chcú sami, a nie keď sú provokovaní k jedlu rôznymi vonkajšími alebo  vnútornými podnetmi (vôňou zemiakovej placky alebo smutnou náladou ).
Program berie do úvahy aj skutočnosť, že popri zmene správania človeka je treba sa zamerať aj na jeho emócie a myšlienky, ktoré následne ovplyvňujú jeho správanie. 
Klienti sa učia dávať si reálne ciele, a odstraniť časté čiernobiele myslenie, ktoré sa prejavuje tým, že každé sebamenšie porušenie dodržiavania nových návykov považujú za isvoje totálne zlyhanie. 
Tento prístup je efektívny nielen pri redukcii váhy, ale najmä vo vzťahu k udržaniu váhových úbytkov. Zameriava sa totiž  nielen na to, čo treba  jesť, ale učí obéznych, ako zmeny v nevhodných návykoch dosiahnuť. Je odporúčaný u všetkých typov obezity, pri ťažších stupňoch je dobré ho kombinovať spolu s daľšími postupmi. 
Cieľom terapie je, aby zmena stravovacích a pohybových návykov bola pre obézneho príjemná, aby sa dôsledky tejto zmeny odzrkadlili  vo zvýšenej kvalite jeho života. Len tak sa môžu nové návyky udržať dlhodobo a váhové úbytky budú trvalé. 
A k tomu Vám môžeme pomôcť v jesennom kurze zdravého chudnutia metodikou STOB,  ktorý otvárame v septembri.
Sledujete naše stránky. 

Na víkend  sa s Vami podelím o ďaľší recept s vypočítanými výživovými hodnotami.  
 

Centrum výživy a zdravia lekárne Hygeia  


Budovateľská č.6, 821 08 Bratislava 
Tel.:     0917 916 455 
Email : hanka@poradcaprevyzivu.sk 
Web :   www.poradcaprevyzivu.sk
Web:    www.mojstob.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulíkov plán je cestou do pekla, reaguje Matovič

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ak Sulík nedostane silnú podporu, Matovič ho prejde ako tank

Sulík určite neobjavuje Ameriku.


Už ste čítali?