Ako pomáhajú programy STOBu pri zostavovaní jedálnička a zmene životného štýlu ?

Autor: Môj STOB | 16.6.2019 o 19:23 | (upravené 20.6.2019 o 8:48) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  378x

Spoločnosť STOB združuje vyše 300 psychológov, lekárov, diétnych sestier, cvičiteliek a ďaľších odborníkov. Ich cieľom je pomáhať pri chudnutí. Účinnými pomôckami sú brožúry, kde nájdete 6 krokov k zdravému životnému štýlu.

Spoločnosť STOB poskytuje svoju odbornú pomoc takmer 30 rokov a v súčasnej dobe združuje vyše 300 psychológov, lekárov, diétnych sestier, cvičiteliek a ďaľších odborníkov, ktorých cieľom je pomáhať obéznym v boji s nadbytočnými kilami.
Aktivity STOBu sú založené na metóde kognitívno-behaviorálnej psychoterapii, ktorá je  overená na mnohých klientoch .  Podkladovým materiálom a súčasťou celej metodiky STOBu ( okrem kurzov zdravého chudnutia  a on line aktivít ) sú rôzne druhy názorných pomôcok , sady brožúr a ďaľšie atraktívne praktické materiály, ktoré slúžia ako svojpomocné  manuály a  klient s ich pomocou môže pokračovať v nastolenom zdravom životnom štýle.
Všetky  brožúrky a pomocné materiály sú k dispozícii prostredníctvom www.mojstob.sk
Sada šiestich brožúr, ktoré vydala spoločnosť STOB  sa už roky úspešne používa v kurzoch zdravého chudnutia , a  aj vy si môžete osvojiť 6 krokov k zdravému a udržateľnému životnému štýlu.

Prvým krokom je namotivovať sa k zmene tak, aby ste sa na ňu tešili - v brožúre "Začíname chudnúť "

Priznajte si, koľkokrát v živote už  ste začali chudnúť? A koľkokrát to bolo úspešné? Možno vaše úsilie zlyhalo na tom, že ste si nevybrali správnu dobu , alebo ste neboli správne motivovaní. Je veľmi dôležité, aký cieľ si stanovíte, či je reálny a či vás dostatočne teší vízia jeho naplnenia. Aj chudnutie môžete podporiť správnou motiváciou, aby ste mali väčšiu šancu na úspech. Táto brožúra vám prezradí, čo je nevyhnutné urobiť, aby tentoraz vaše úsilie nebolo zbytočné.

Krokom druhým je naučiť sa, ako si správne vyskladať jedálniček - brožúra "Zdravo jesť, zdravo žiť "

Ak ste správe namotivovaní a chcete začať, je dôležité zorientovať sa v základoch výživy. Druhá brožúra vám jasne a prehľadne vysvetlí, ako si vytvoriť jedálniček, aby bol zdravý, pestrý a vyvážený a najmä, aby vám chutil.
Nebudeme vám predkladať jednotný jedálniček, pretože každému chutí niečo iné. Vychádzame z predpokladu, že vám nová zmena musí byť príjemná, aby ste mali šancu ju udržať a to by predsa nebolo možné, keby sme vám povedali, čo presne máte po zvyšok života jesť ...
Naučíme vás, čo je vo výžive dôležité, aby vaše telo dostalo základné živiny. Z toho si potom budete schopní pripraviť váš jedálniček. Tiež vám prezradíme, ako ušetriť kilojouly a ľahšie chudnúť.

V treťom kroku Vás vyzveme, aby ste sa stali expertom na výživu a pohyb !
K tomu je určená brožúra  Energetické hodnoty potravín

Keď sa začnete zaujímať o zdravé stravovanie a postupne krok po kroku budete meniť stravovacie návyky k zdravším a menej energetickým, neoddeliteľne k tomu patrí aj to, že začnete potraviny bližšie skúmať.
Bude vás zaujímať, koľko má daná potravina energie, koľko vám dodá základných živín, vitamínov a minerálnych látok.
Ale tiež koľko v sebe má nezdravých tukov, cukrov a aký má glykemický index.
Táto brožúra predstavuje všetky potraviny a ich výživové hodnoty. Jednoduchým semaforovými systémom ukazuje na ich (ne) vhodnosť.
Naučíte sa tým  správne množstvá potravín - neexistuje totiž zdravá či nezdravá potravina, všetko je len otázkou množstva. A ak budete dodržiavať správne množstvo potrebné práve pre vás a váš cieľ (schudnúť či žiť zdravo), môžete občas v rozumnom objeme zaradiť aj vaše obľúbené "hriešne" potraviny, pretože - opakovanie je matka múdrosti - čo je vám príjemné, v tom aj vytrváte . Na rozdiel od diét.
Naučte sa teda jesť zdravo a rozumne. A tiež sa dozviete, akými spôsobmi môžete energiu spáliť.

V kroku 4  prevedieme vaše teoretické znalosti do praxe , stanete sa zdravým labužníkom pomocou brožúry " Varíme s rozumom I". 

Táto brožúra vás naučí, ako doterajšie teoretické vedomosti o výžive a zdravom chudnutí previesť do praxe a pripraviť si zdravý a chutný jedálniček. Ponúka zdravé recepty z najrôznejších surovín. Dozviete si tiež, ako správne pokrmy pripravovať a ukážeme vám, aké množstvá surovín sú vhodné práve pre vás.

Krokom 5 vylepšite ešte viacej Vaše kuchárske umenie, najmä vo vzťahu k hladine krvného cukru, s brožúrkou " Varíme s rozumom II ". 

Poznáte ten pocit, kedy skoro po jedle máte vlčí hlad, cítite sa slabí a podráždení a čo najrýchlejšie sa potrebujete zase najesť, najlepšie niečoho sladkého a nezdravého? A ako je možné, že po niektorých potravinách sa vám to nestáva? Je to vďaka tomu, že niektoré potraviny vychyľujú viac hladinu krvného cukru v krvi, v dôsledku čoho potom dochádza k hypoglykémii. Spoločne s nami sa naučíte, ako si hladinu nerozkývať  a okrem iného tak predchádzať cukrovke. Táto brožúra nadväzuje na Varíme s rozumom I.,  a je opäť plná receptov a tipov  na zdravé jedlá.

A na koniec s krokom 6 si dobre vyšlápnete  a zaradíte do Vášho života pohyb tak, aby vás bavil, to je obsahom brožúry   " Cvičenie je liek ".

Je dokázané, že váhové úbytky si udržia predovšetkým tí, ktorí okrem úpravy jedálnička do svojho života tiež zaraďujú cvičenie. Kvalitu vášho života si zvýšite tým, že do neho dáte viac aktívneho a rutinného pohybu. Rozhodne vás ale nechceme hnať do posilňovne, ak to nemáte radi. Práve naopak. Táto brožúra si kladie za cieľ, aby ste si našli takú pohybovú aktivitu, ktorá vás bude baviť a prispeje  k zmene životného štýlu s heslom "zdravo, s rozumom a natrvalo".

Prajeme vám, aby ste objavili taký životný štýl, ktorý bude zdravý a súčasne vás bude tešiť, pretože len tak máte šancu udržať si ho.  
Sme presvedčení, že tieto zaujímavé  brožúry vám k tomu budú vhodným pomocníkom.
V jesennom  kurze zdravého chudnutia metodikou STOBu budeme s týmito brožúrkami pracovať.

 

Spracované podľa www.stob.cz.

Centrum výživy a zdravia lekárne Hygeia  


Budovateľská č.6, 821 08 Bratislava 
Tel.:     0917 916 455 
Email : info@mojstob.sk,
Web   : www.mojstob.sk          

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulíkov plán je cestou do pekla, reaguje Matovič

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík zasa berie Matovičovi hračku

Premiér sa vyhráža zatváraním a otvára maturitné ročníky.

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.


Už ste čítali?