Môže lekárnik pomáhať v prevencii nadváhy a obezity ?

Autor: Môj STOB | 20.6.2019 o 19:39 | (upravené 21.6.2019 o 11:58) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  308x

Obezita je chronické ochorenie,  pri ktorom sa  zvyšuje ukladanie tuku v tele. Je celosvetovo vážnym zdravotným problémom a spôsobuje ďaľšie zdravotné komplikácie. Lekáreň môže byť miestom prvého kontaktu obézneho pacienta.  

Obezita je  závažné ochorenie chrakterizované  zvýšeným množstvom  tukového tkaniva, pri ktorom  množstvo tuku  u mužov je vyššie ako 25% a u žien vyššie ako 30% z celkovej telesnej hmotnosti. Výskyt obezity v posledných rokoch stúpa a  jej komplikácie výrazne skracujú dĺžku života.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie  ( WHO) je obezita globálnou epidémiou a predstavuje jeden z najzávažnejších zdravotných problémov súčasnosti. Dr. Tatul Hakobyan, zástupca WHO na Slovensku sa vyjadril, že od roku 1975 sa výskyt obezity v svetovom meradle strojnásobil. Približne dve miliardy ľudí majú nadváhu , 650 miliónov je obéznych. V roku 2016 bolo na svete 41 milionov obéznych detí, ktoré majú menej ako 5 rokov. 
Na Slovensku má nadhmotnosť alebo obezitu v produktívnom veku takmer 70% mužov, 25% ich je obéznych,  60% žien má nadhmotmosť alebo obezitu, pričom 25% je obéznych, uviedla v rozhovore pre Pravdu MUDr. Lubomíra Fábryová PhD., prezidentka Obezitologckej sekcie SDS. 

Tieto čisla korešpondujú s výsledkami bioimpendančnej analýzy tela pacientov, ktoré boli urobené odborníkmi STOBu a Úradov verejného zdravotníctva vo verejných  lekárňach v krajských mestách pri príležitosti Európskeho dňa obezity 2019.
Experti poskytli merania a krátke konzultácie ako prevenciu  pre  prípad nadváhy a obezity, tiež upozornili na dodržiavanie  zdravého životného  štýlu. Všetci účastníci dostali vzdelávacie brožúry o výživových a psychologických aspektoch súvisiacich s redukciou hmotnosti.
Akcia sa stretla so záujmom nielen pacientov, ale aj samotných lekárnikov. 

Lekáreň ako zdravotnícke zariadenie môže v zmysle zákona č.362/2011 Z.z. vykonávať fyziologické a biochemické vyšetrenia , zamerané na primárnu prevenciu a sledovanie účinnosti a bezpečnosti farmakoterapie. 
V súčasnej dobe lekárnici podľa želaní a potrieb svojich pacientov vykonávajú napr. poradenstvo o  interakciách liekov a ich nežiadúcich účinkoch, merania krvného tlaku, cukru a cholesterolu 

 
Jednou z ďalších možností poradenstva  môže byť analýza zloženia tela spolu s krátkou intervenciou o zdravotnom stave, ako jedna z  foriem  podpory pacientov pri prevencii nadváhy a obezity.
Lekáreň a lekárnik sa tak môžu stať miestom prvého kontaktu obézneho pacienta, kde nájde pomoc a radu. Súčasne by bola miestom prvého záchytu subjektívne zdravého pacienta , u ktorého  v súvislosti s obezitou hrozí  rozvoj zdravotných komplikácii. 

Je to bežné v iných štátoch, prečo by to nemohlo fungovať u nás ?

 

Centrum výživy a zdravia Hygeia                               

                                             

Budovateľská č.6, 821 08 Bratislava                                         
Tel.:     0917 916 455 
Email : hanka@poradcaprevyzivu.sk 
Web :   www.poradcaprevyzivu.sk
Web:    www.mojstob.sk

 

 

 

 

  

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulíkov plán je cestou do pekla, reaguje Matovič

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík zasa berie Matovičovi hračku

Premiér sa vyhráža zatváraním a otvára maturitné ročníky.

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.


Už ste čítali?