Ako môže pomôcť projekt osobných plánov "Chcem zmenu" pacientom s nadváhou a obezitou?

Autor: Môj STOB | 26.6.2019 o 19:47 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  364x

Odborníci zo STOBu pripravili projekt " Chcem zmenu " ako pomoc pacientom s nadváhou alebo obezitou. Je to séria osobných plánov, zameraných na motiváciu, výživu, pohyb, alebo psychiku, čo sú základné oblasti chýb pacientov.

 

V súčasnej dobe je na na našom trhu veľa kníh o chudnutí a zdravej výžive, pričom niektoré z nich si protirečia. Sú v nich odporúčané diéty, pri ktorých v prípade, že zo svojho jedálnička vyradíte určitú živinu, schudnete. V prípade, že sa vrátite k svojim pôvodným stravovacím návykom, stratené kilá máte opäť na sebe a navyše si  spomalíte metabolismus.

Odborníci zo STOBu pripravili projekt " Chcem zmenu " ako pomoc pacientom s nadváhou alebo obezitou .Je  to sada svojpomocných  manuálov - osobných plánov, ktoré praktickou formou pomáhajú ľudom s nadváhou a obezitou žiť zdravšie. Obsahujú  najdôležitejšie témy vo vzťahu  k zmene životných návykov a môžu uľahčiť aj prácu lekárom pri práci s obéznymi pacientmi. 

Materiály boli vytvorené na základe vyše 20-ročných skúseností získaných pri práci s obéznymi v kurzoch znižovania nadváhy STOB.
Ich hlavnou výhodou je, že neprinášajú len všeobecne známe informácie, ale sústreďujú sa na to, ako všetky odporúčania, vedomosti a informácie uviesť do praxe. Materiál je zameraný na riešenie úloh a  motivuje pacienta začať niečo so sebou  robiť. To  je ohromná výhoda a rozdielom oproti iným - iba teoreticky zameraným - materiálom.

Vieme,  že obezita a nadváha sú spúšťačom celého radu ochorení, ako je diabetes, vysoký krvný tlak, problémy s pohybovým aparátom, a iné.
Hlavným problémom pri terapii obezity je potreba  s pacientom pracovať systematicky a dlhodobo, čo je vzhľadom k pracovnému vyťaženiu  lekárov  niekedy  ťažko predstaviteľné a realizovateľné.
Cieľom tohto projektu je uľahčiť prácu tým,  ktorí majú plné ordinácie, veľa roboty a nemajú dostatok času na riešenie zdanlivo okrajových problémov.
Preto STOB vytvoril tento nástroj, ktorý lekárom zaberie len minimum času a pacientom pomôže vyriešiť celý rad ich problémov.

Ako by to malo v ideálnom prípade fungovať?

Na úvod dostane pacient od zdravotnej sestry krátky dotazník, ktorý si (napríklad v čakárni) vyplní. Na základe dotazníka sa jednoducho identifikuje, v čom je jeho hlavný problém a čo je hlavnou príčinou jeho zvýšenej hmotnosti. Na základe tohto výsledku pacient dostane od lekára  zodpovedajúci osobný plán na tému :
1. motiácia - Chcem zmenu - ako nájsť motiváciu ?
2. výživa - Chcem zmenu - ako na výživu ?
3.  pohyb - Chcem zmenu - ako na pohyb ? 
4.  psychika (vonkajšie a vnútorné podnety) - Chcem zmenu - ako na psychiku ? 

Vybraný osobný plán potom lekár poznačí  do pacientovej karty a nabudúce sa ho pri kontrole opýta, ako sa mu v danej oblasti darilo. Práca s osobnými plánmi "Chcem zmenu" bude stáť lekára len pár sekúnd času. Vďaka tomu však môže pomôcť veľkému počtu pacientov k zdravšiemu a spokojnejšiemu životu a predchádzať mnohým ochoreniam.
Prečo sa  nezapojiť do tohto ojedinelého projektu práve teraz?        

Ako uviesť odporúčania do praxe?

Osobné plány "Chcem zmenu" sú založené na malých postupných krokoch, ktoré vedú k úspechu. Vďaka tomu, že si človek stanoví malý a reálny cieľ, má potom radosť z jeho splnenia, čo mu dodáva chuť do ďalších malých krokov, ktoré vedú k vytýčenému  cieľu.
Tento prístup sa líši od postupov, kedy si ľudia stanovujú nereálny cieľ, trápia sa s prísnou diétou, po určitom čase  zhrešia (v ich očiach), nasleduje obdobie prejedanie sa  a zbieranie síl na ďalšiu diétu. Človek sa tak akurát trápi na tele a na duši, a navyše si vďaka striedavému chudnutiu  a priberaniu spomaľuje metabolizmus.

Osobné plány "Chcem zmenu" učia pacientov, aby sa  rozlúčili s diétami a miesto toho do svojich životov zaraďovali malé postupné zmeny. Tieto zmeny by mali byť príjemné, mali by viesť k zdravšiemu jedálničku, zvýšenej fyzickej aktivite, lepšej starostlivosťi o seba samého a tým aj k vyššej kvalite života. 

Spracované podľa www.stob.cz.

Centrum výživy a zdravia lekárne Hygeia    


Budovateľská č.6, 821 08 Bratislava 
Tel.:     0917 916 455
www.poradcaprevyzivu.sk 
Email : info@mojstob.sk,
Web   : www.mojstob.sk          

 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulíkov plán je cestou do pekla, reaguje Matovič

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ak Sulík nedostane silnú podporu, Matovič ho prejde ako tank

Sulík určite neobjavuje Ameriku.


Už ste čítali?