Dnes je Svetový deň srdca a má motto " Moje srdce, Tvoje srdce ".

Autor: Môj STOB | 29.9.2019 o 17:03 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  444x

Svetový deň srdca ( World heart Day ) je dnes 29.9.2019. Po prvý raz bol vyhlásený na podnet Svetovej federácie srdca ( WHF ) a Svetovej zdravotníckej organizácie ( WHO )  a v tomto roku je aj v niektorých lekárňach Partner.

Tento rok pripadol Svetový deň srdca ( World heart Day ) na dnešnú peknú slnečnú nedeľu. 
Po prvý raz bol vyhlásený na podnet Svetovej federácie srdca ( WHF ) a Svetovej zdravotníckej organizácie ( WHO ) v roku 2000 a pravidelne si tento deň pripomínajú ľudia vo vyše 100 štátoch sveta. 
Posolstvom je upozorniť na význam prevencie kardiovaskulárnych ochorení, ktorým sa dá predchádzať až z 80 % v prípade, že by sme kontrolovali 4 hlavné  rizikové faktory :
fajčenie, nezdravú stravu, fyzickú nečinnosť a užívanie alkoholu.

Je dokázané, že rizikovým faktorom pre kardiovaskulárne ochorenia je obezita a zvýšené množstvo viscerálneho tuku ( obezita typu jablko ). Na srdce ľudí s obezitou  sú kladené oveľa vyššie požiadavky ako v prípade ľudí s normálnou hmotnosťou. 
Tým, že majú zmnožené tukové tkanivo, vzrastá prietok krvi, srdce musí zvyšovať svôj  výdaj a zvyšuje sa množstvo krvi uvoľňované do obehu pri každom srdečnom sťahu. Týmto dlhodobým preťažovaním srdca ako pumpy dochádza k zhrubnutiu ľavej komory srdca a následne môže dôjsť postupne k zlyhaniu srdca.
Podkladom pre výskyt arytmie - fibrilácie siení môžu byť  aj  zväčšené ďaľšie časti srdca.  Najčastejším ochorením srdca, ktoré je spojené so zvýšeným množstvom viscerálneho tuku je ischemické ochorenie srdca – angina pectoris a infarkt myokardu.

Pre všetky tieto ochorenia a ich prevenciu  nás k Svetovému dňu srdca vyzývajú, aby sme sa stali Hrdinami Srdca a dali sľub sebe, svojim deťom aj svojmu okoliu , že sa budeme lepšie starať o svoje zdravie  a venovať sa prevencii ochorení srdca. 
Sľúbme si , že : 
- budeme si vyberať a variť zdravšie jedlo 
- povieme NIE fajčeniu a alkoholu 
- začneme s pravidelným pohybom, stačia k tomu len malé zmeny, napríklad chodiť do roboty pešo alebo vymeniť výťah za schody 
- budeme v takom životnom štýle podporovať aj svoje deti a príbuzných 
- vlády a inštitúcie vyzýva, aby sa na to isté zamerali vo veľkom ,  to znamená mať  čistejšie ovzdušie, zdravšie stravovanie v školách, väčšiu ponuku zdravých potravín v obchodoch a väčšie možnosti športu v prírode.

Svetový deň srdca je naozaj výbornou príležitosťou zamyslieť sa nad tým, či sa o svoje srdce a svoj život dobre staráme, a ako ho môžeme žiť kvalitnejšie. 

A to Vám pômôžu zistiť aj lekárnici v lekárňach Partner, ktoré sa zapojili do tohto projektu v rámci Dňa zdravia. 

 

 

 

Centrum výživy a zdravia lekárne Hygeia 
Budovateľská č.6, 821 08 Bratislava  

Tel.:     0917 916 455
www.poradcaprevyzivu.sk 
Email : info@mojstob.sk,
Web   : www.mojstob.sk          

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura sa zamotáva v obvineniach

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


Už ste čítali?