Dnes 11.10.2019 je Svetový deň obezity

Autor: Môj STOB | 11.10.2019 o 20:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  435x

Svetový deň obezity, založený  v roku 2015 Svetovou obezitologickou federáciou ( World Obesity Federation ),  každý rok upozorňuje na rôzne problémy ochorenia . Cieľom kampane je pomáhať ľuďom  pri riešení obezity a zdravej váhy. 

Svetový deň obezity, ktorý v roku 2015 založila Svetová obezitologická federácia ( World Obesity Federation ), pravideľne každý rok upozorňuje  na rôzne problémy tohto chronického ochorenia. Cieľom kampane je stimulácia a podpora praktických  činností, ktoré pomôžu ľuďom dosiahnuť a udržať si zdravú váhu a zvrátiť globálnu krízu obezity.  
Svetová obezitologická federácia zastupuje profesionálnych členov vedeckých, lekárskych a výskumných spoločností z vyše 50 regionálnych a národných združení celého sveta. 

Pri príležitosti Svetového dňa obezity vydala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj ( OECD) správu o stave a úrovni obezity v jednotlivých štátoch. Miera nadváhy a obezity naďalej rastie na celom svete a žiadnej krajine sa nedarí túto epidémi zvrátiť. 
Obezita má významný vplyv na ďalšie ochorenia, ovplyvňuje kvalitu života občanov, znižuje dľžku života a zvyšuje výdavky na zdravotnú starostlivosť. Podľa tejto správy krajiny OECD vynakladajú približne 8,4 % svojich celkových rozpočtov v zdravotníctve na liečbu ochorení súvisiacich s obezitou. 
Generálna riadiťeľka ( WOF ) Johanna Ralston sa vyjadrila, že  "  je tento stav neudržateľný a zameranie na prevenciu na úrovni zdravotníckych systémov by prinieslo obrovské výhody pokiaľ ide o prevenciu ochorení a ekonomické úspory ".  A ja osobne si myslím, že by podstatne zvýšilo kvalitu života všetkých občanov.

Minulý týždeň vydala Svetová obezitologická federácia  prvý  " Atlas detskej obezity " ( Atlas of Childhood Obesity ), ktorý ukazuje nárast detskej obezity vo svete. Atlas predstavuje každú krajinu na základe jej súčasnej a predpokladanej úrovne obezity detí, rizikových faktorov a existencie rôznych vládnych opatrení zameraných na boj proti obezite. 
Každá krajina má uvedené skóre riziko detskej obezity,  Slovensko má skóre 7/10.  Zo správy vyplýva, že 70% krajín stále neuvádza, či majú zavedené rôzne druhy opatrení na obmedzenie marketingu potravín pre deti.
Na riešenie problematiky detskej obezity  sa vlády štátov zaviazali opakovane na stretnutí OSN v roku 2018.
Detská obezita oplyvňuje výkonnosť v škole a detskú dochádzku, deti žijúce s obezitou sa pravdepodobne stanú generáciou dospelých s rizikom chronických ochorení, ako je napríklad cukrovka a ochorenia kardiovaskulárneho systému. 

Svetová obezitologická federácia žiada, aby sa prevencia, liečba a zvládanie obezity zahrnuli ako súčasť základných zdravotníckych služieb, uznáva obezitu ako ochorenie a podporuje kopmlexný prístup k jej liečbe.

Zdroj : www.worldobesity.org.

Centrum výživy a zdravia lekárne Hygeia 
Budovateľská č.6, 821 08 Bratislava                                          


Tel.:     0917 916 455
www.poradcaprevyzivu.sk 
Email : info@mojstob.sk,
Web   : www.mojstob.sk          

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bisťu, my vám ukážeme! (Cynická obluda)

Státisíce hrdých Slovákov sa rozhodli, že tentokrát v mene svojej zadubenosti položia život. Dojemnô!

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura sa zamotáva v obvineniach

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


Už ste čítali?