Dnes 11.10.2019 je Svetový deň obezity

Autor: Môj STOB | 11.10.2019 o 20:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  394x

Svetový deň obezity, založený  v roku 2015 Svetovou obezitologickou federáciou ( World Obesity Federation ),  každý rok upozorňuje na rôzne problémy ochorenia . Cieľom kampane je pomáhať ľuďom  pri riešení obezity a zdravej váhy. 

Svetový deň obezity, ktorý v roku 2015 založila Svetová obezitologická federácia ( World Obesity Federation ), pravideľne každý rok upozorňuje  na rôzne problémy tohto chronického ochorenia. Cieľom kampane je stimulácia a podpora praktických  činností, ktoré pomôžu ľuďom dosiahnuť a udržať si zdravú váhu a zvrátiť globálnu krízu obezity.  
Svetová obezitologická federácia zastupuje profesionálnych členov vedeckých, lekárskych a výskumných spoločností z vyše 50 regionálnych a národných združení celého sveta. 

Pri príležitosti Svetového dňa obezity vydala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj ( OECD) správu o stave a úrovni obezity v jednotlivých štátoch. Miera nadváhy a obezity naďalej rastie na celom svete a žiadnej krajine sa nedarí túto epidémi zvrátiť. 
Obezita má významný vplyv na ďalšie ochorenia, ovplyvňuje kvalitu života občanov, znižuje dľžku života a zvyšuje výdavky na zdravotnú starostlivosť. Podľa tejto správy krajiny OECD vynakladajú približne 8,4 % svojich celkových rozpočtov v zdravotníctve na liečbu ochorení súvisiacich s obezitou. 
Generálna riadiťeľka ( WOF ) Johanna Ralston sa vyjadrila, že  "  je tento stav neudržateľný a zameranie na prevenciu na úrovni zdravotníckych systémov by prinieslo obrovské výhody pokiaľ ide o prevenciu ochorení a ekonomické úspory ".  A ja osobne si myslím, že by podstatne zvýšilo kvalitu života všetkých občanov.

Minulý týždeň vydala Svetová obezitologická federácia  prvý  " Atlas detskej obezity " ( Atlas of Childhood Obesity ), ktorý ukazuje nárast detskej obezity vo svete. Atlas predstavuje každú krajinu na základe jej súčasnej a predpokladanej úrovne obezity detí, rizikových faktorov a existencie rôznych vládnych opatrení zameraných na boj proti obezite. 
Každá krajina má uvedené skóre riziko detskej obezity,  Slovensko má skóre 7/10.  Zo správy vyplýva, že 70% krajín stále neuvádza, či majú zavedené rôzne druhy opatrení na obmedzenie marketingu potravín pre deti.
Na riešenie problematiky detskej obezity  sa vlády štátov zaviazali opakovane na stretnutí OSN v roku 2018.
Detská obezita oplyvňuje výkonnosť v škole a detskú dochádzku, deti žijúce s obezitou sa pravdepodobne stanú generáciou dospelých s rizikom chronických ochorení, ako je napríklad cukrovka a ochorenia kardiovaskulárneho systému. 

Svetová obezitologická federácia žiada, aby sa prevencia, liečba a zvládanie obezity zahrnuli ako súčasť základných zdravotníckych služieb, uznáva obezitu ako ochorenie a podporuje kopmlexný prístup k jej liečbe.

Zdroj : www.worldobesity.org.

Centrum výživy a zdravia lekárne Hygeia 
Budovateľská č.6, 821 08 Bratislava                                          


Tel.:     0917 916 455
www.poradcaprevyzivu.sk 
Email : info@mojstob.sk,
Web   : www.mojstob.sk          

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulíkov plán je cestou do pekla, reaguje Matovič

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ak Sulík nedostane silnú podporu, Matovič ho prejde ako tank

Sulík určite neobjavuje Ameriku.


Už ste čítali?