Svetový deň obezity v tieni COVID-19

Autor: Môj STOB | 6.5.2020 o 20:29 | Karma článku: 2,86 | Prečítané:  251x

Do projektu " Lekárne pomáhajú s obezitou "Svetovému dňu obezity sa zapojilo dňa 4.3.2020 na Slovensku 39 lekární Benu a Partner v spolupráci s odborníkmi Poradní zdravia RÚVZ SR, STOBom a naším Centrom výživy a zdravia Hygeia.

Do projektu " Lekárne pomáhajú s obezitou " k Svetovému dňu obezity sa zapojilo dňa 4.3.2020 po celom Slovensku 39 lekární Benu a Partner v spolupráci s odborníkmi Poradní zdravia RÚVZ SR, STOBom a Centrom výživy a zdravia Hygeia.

Tohtoročný Svetový deň obezity ( WOD ) bol trochu iný ako minuloročný Európsky deň obezity , ktorý som organizovala v roku 2019.
Termín výročia bol stanovený  na 4. marca 2020,  a projekt " Lekárne pomáhajú s nadváhou a obezitou " v  určených 39 lekárňach BENU a PARTNER po celom Slovensku bol v nich  len v tento deň. 

Svetové zdravotnícke organizácie, ktoré sa dohodli na spoločnom termíne konania Svetového dňa,  pri voľbe dátumu v minulom roku ani nepredpokladali , že bude nejaký COVID-19. 
K  tomuto dňu vydala Európska asociácia pre výskum obezity "Dôležitú správu ", v ktorej predstavila obsah celosvetovej  kampane obezity.
Jej cieľom je  " Výzva " pre členské štáty EÚ mať spoľahlivé plány obezity, zvyšovať vzdelanie v obezite, dosiahnuť jej uznanie ako ochorenia, znížiť stigmu s ktorou je spájaná a upozorniť na narastajúcu mieru nadváhy a obezity v Európe. 

Moja  "Obezita tour " začala v Bardejove, kde som sa zúčastnila na niekoľkých akciách k Svetovému dňu obezity, ktoré organizovala v Poľsko-Slovenskom dome a Bardejovských Kúpeľoch Slovenská spoločnosť praktickej obezitológie ( doc.MUDr. Mária Belovičová mim.prof.) v spolupráci s ďalšími miestnymi organizáciami . O bezplatné preventívne vyšetrenia na rôznych medicínskych prístrojoch a odborné konzultácie bol medzi návštevníkmi veľký záujem, účasť bola vyše 400 ľudí.  

Projekt " Lekárne pomáhajú s obezitou " som pripravila v spolupráci s lektorkami  Poradní zdravia Regionálnych úradov verejného zdravotníctva  ( 36  okresov ) v lekárňach Benu a Partner po celom Slovensku. Metodiku sme urobili s lektormi českého STOBu a vysvetľovali sme podstatu obezity podľa infografiky EASO „  Fakty o obezite - čo je obezita ? „ .
Súčasne sme  bezplatne merali zloženie tela, výsledky zapísali do tlačiva „ Zásady správneho stravovacieho režimu „ a klientom poradili,  ako predchádzať nadváhe a obezite a dodržiavať zdravý životný štýl.
Podľa svojich časových  možností mohli odborníci využiť aj novinku českého STOBu - myšlienkové mapy, ktoré k diagnostike nadváhy a obezity pripravila Dr. Iva Málková. Ako darček každý účastník dostal metodický materiál  STOB „ Zdravo jesť, zdravo žiť „. .

V období, kedy prebiehali  akcie k Svetovému dňu obezity, už začínala epidémia COVID - 19. Prejavy tohto ochorenia a ohrozené skupiny pacientov sme sa dozvedali postupne. Vplyv Koronavírusu na zdravie sa u rôznych ľudí líši, ale najvic sú podľa odborníkov postihnutí týmto nebezpečným ochorením ľudia s obezitou.  Ale o tom až nabudúce. 

Zamyslime sa nad svojim zdravotným štýlom, veď zdravie máme len jedno a  na celý život ! 

 

  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulíkov plán je cestou do pekla, reaguje Matovič

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ak Sulík nedostane silnú podporu, Matovič ho prejde ako tank

Sulík určite neobjavuje Ameriku.


Už ste čítali?