Svetový deň obezity v tieni COVID-19

Autor: Môj STOB | 6.5.2020 o 20:29 | Karma článku: 2,86 | Prečítané:  220x

Do projektu " Lekárne pomáhajú s obezitou "Svetovému dňu obezity sa zapojilo dňa 4.3.2020 na Slovensku 39 lekární Benu a Partner v spolupráci s odborníkmi Poradní zdravia RÚVZ SR, STOBom a naším Centrom výživy a zdravia Hygeia.

Do projektu " Lekárne pomáhajú s obezitou " k Svetovému dňu obezity sa zapojilo dňa 4.3.2020 po celom Slovensku 39 lekární Benu a Partner v spolupráci s odborníkmi Poradní zdravia RÚVZ SR, STOBom a Centrom výživy a zdravia Hygeia.

Tohtoročný Svetový deň obezity ( WOD ) bol trochu iný ako minuloročný Európsky deň obezity , ktorý som organizovala v roku 2019.
Termín výročia bol stanovený  na 4. marca 2020,  a projekt " Lekárne pomáhajú s nadváhou a obezitou " v  určených 39 lekárňach BENU a PARTNER po celom Slovensku bol v nich  len v tento deň. 

Svetové zdravotnícke organizácie, ktoré sa dohodli na spoločnom termíne konania Svetového dňa,  pri voľbe dátumu v minulom roku ani nepredpokladali , že bude nejaký COVID-19. 
K  tomuto dňu vydala Európska asociácia pre výskum obezity "Dôležitú správu ", v ktorej predstavila obsah celosvetovej  kampane obezity.
Jej cieľom je  " Výzva " pre členské štáty EÚ mať spoľahlivé plány obezity, zvyšovať vzdelanie v obezite, dosiahnuť jej uznanie ako ochorenia, znížiť stigmu s ktorou je spájaná a upozorniť na narastajúcu mieru nadváhy a obezity v Európe. 

Moja  "Obezita tour " začala v Bardejove, kde som sa zúčastnila na niekoľkých akciách k Svetovému dňu obezity, ktoré organizovala v Poľsko-Slovenskom dome a Bardejovských Kúpeľoch Slovenská spoločnosť praktickej obezitológie ( doc.MUDr. Mária Belovičová mim.prof.) v spolupráci s ďalšími miestnymi organizáciami . O bezplatné preventívne vyšetrenia na rôznych medicínskych prístrojoch a odborné konzultácie bol medzi návštevníkmi veľký záujem, účasť bola vyše 400 ľudí.  

Projekt " Lekárne pomáhajú s obezitou " som pripravila v spolupráci s lektorkami  Poradní zdravia Regionálnych úradov verejného zdravotníctva  ( 36  okresov ) v lekárňach Benu a Partner po celom Slovensku. Metodiku sme urobili s lektormi českého STOBu a vysvetľovali sme podstatu obezity podľa infografiky EASO „  Fakty o obezite - čo je obezita ? „ .
Súčasne sme  bezplatne merali zloženie tela, výsledky zapísali do tlačiva „ Zásady správneho stravovacieho režimu „ a klientom poradili,  ako predchádzať nadváhe a obezite a dodržiavať zdravý životný štýl.
Podľa svojich časových  možností mohli odborníci využiť aj novinku českého STOBu - myšlienkové mapy, ktoré k diagnostike nadváhy a obezity pripravila Dr. Iva Málková. Ako darček každý účastník dostal metodický materiál  STOB „ Zdravo jesť, zdravo žiť „. .

V období, kedy prebiehali  akcie k Svetovému dňu obezity, už začínala epidémia COVID - 19. Prejavy tohto ochorenia a ohrozené skupiny pacientov sme sa dozvedali postupne. Vplyv Koronavírusu na zdravie sa u rôznych ľudí líši, ale najvic sú podľa odborníkov postihnutí týmto nebezpečným ochorením ľudia s obezitou.  Ale o tom až nabudúce. 

Zamyslime sa nad svojim zdravotným štýlom, veď zdravie máme len jedno a  na celý život ! 

 

  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?