Obezita je jedným z najnáročnejších problémov verejného zdravia 21.storočia

Autor: Môj STOB | 10.5.2020 o 20:00 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  402x

V " Kľúčovej správe " k Svetovému dňu obezity  4.3. 2020 , ktorý vydala Európska asociácia pre výskum obezity, bol predstavený rámec a zámery kampane v členských štátoch Európskej únie. Ale kampaň neočakávane predbehol COVID-19. 

Európska asociácia pre výskum obezity ( EASO ) bola založená v roku 1986 a sú v nej zastúpené profesijné združenia vedcov, lekárov, odborníkov na obezitu, zdravotníckych pracovníkov a pacientov z 34 európskych krajín.  Úrad EASO podporuje  prístup založený na dôkazoch pri riešení obezity, aktivity a činnosť prostredníctvom spolupráce pri obhajobe, komunikácii, vzdelávaní a výskume v obezite.
Je zakladateľom širokej platformy EÚ pre výživu, fyzickú aktivitu a zdravie. 

V roku 2014 na Európskom kongrese  v Sofii bola založená Rada pacientov EASO, ktorú tvorilo 10 zástupcov z krajín EÚ. Jej cieľom bolo pomáhať európskej vedeckej a klinickej komunite lepšie pochopiť skúsenosti pacientov s obezitou a postupne sa stala Rada silným hlasom pre obhajobu práv a záujmov pacientov v celej Európe. Od 1.1.2019 má v Rade pacientov ( EASO ) zastúpenie aj Slovenská republika, na návrh prezidentky Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti MUDr. Ľubomíry Fábryovej.   

Európska koalícia pre ľudí žijúcich s obezitou (ECPO) oficiálne vznikla 29.apríla 2019  na Európskom kongrese o obezite v Glasgowe. V súčasnej dobe sa rozrástla na celkom 22 zastúpených krajín a 46 individuálnych zástupcov pacientov. Je to organizácia vedená a riadená pacientmi, ktorá kolektívne pracuje ako autoritatívny hlas pacienta v Európe, pokiaľ ide o prístupy založené na dôkazoch v oblasti prevencie obezity, liečby, nepretržitého riadenia a politiky uľahčovaním výmeny poznatkov, výskumu a vzdelávania ľudí, ktorí žijú s chronickým ochorením obezity.

Cieľom Kľúčovej správy k Svetovému dňu obezity ( WOD ),  ktorý vydal Úrad EASO, je odporúčanie na : 
- vykonávanie spoľahlivých plánov obezity,
-  zvýšenie vzdelania v oblasti obezity,
-  dosiahnuť uznanie obezity ako ochorenia,
 - znížiť stigmu, ktorá je s obezitou spojená
 - upozornenie na rastúcu mieru nadváhy a obezity v Európe. 

Obezita je jedným z najnáročnejších problémov verejného zdravia v tomto storočí. Spôsobuje celý rad chronických ochorení, včítane diabetu, kardiovaskulárnych ochorení a niektorých druhov rakoviny. Obezita je piatou hlavnou príčinou úmrtí na celom svete, a ťažká obezita znižuje priemernú dĺžku života o 10 rokov.
Obezita je považovaná za chronické ochorenie, v Medzinárodnej klasifikácii chorôb ( MKCH )má číslo E.66  a v súčasnej dobe ju na Slovensku nemáme uznanú ako ochorenie.
Vo všeobecnosti chýbajú obsiahlejšie informácie pre občanov o škodlivom vplyve nadváhy a obezity na zdravie a chorobách, ktoré spôsobuje.
Nemáme vytvorený systém starostlivosti o ľudí s nadváhou a obezitou a chýba odborné usmernenie pre diagnostiku a liečbu obezity dospelých.
 Len v prípade liečby obezity detí bolo vydané vo Vestníku MZ SR  Odborné usmernenie MZ SR o diagnostike a liečbe obezity u detí č.7/ 2012.  

Výzva EASO, aby členské štáty vytvorili pevnú stratégiu obezity spolu s časovým harmonogramom a zdrojmi na vykonanie národných plánov obezity, včítane stratégie jej prevencie a liečby,  bola vydaná  tesne pred pandémiou ochorenia COVID-19. 

COVID-19 je názov ochorenia, ktoré vyvoláva nový koronavirus SARS CoV2. Skratka je tvorená počiatočnými slovami coronavirus disease, číslo 19 udáva rok vzniku epidémie. Toto nové ochorenie podľa odborníkov postihuje najviac ľudí s nadváhou a obezitou a seniorov  nad 65 rokov veku, ktorí majú ďalšie pridružené ochorenia.  
Viacej o týchto dvoch pandémiach nabudúce. 

 

Centrum výživy a zdravia lekárne Hygeia 
Budovateľská č.6, 821 08 Bratislava                                          

Tel.:     0917 916 455
www.poradcaprevyzivu.sk 
Email : info@mojstob.sk,
Web   : www.mojstob.sk          

 

      

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura sa zamotáva v obvineniach

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


Už ste čítali?