Obezita je jedným z najnáročnejších problémov verejného zdravia 21.storočia

Autor: Môj STOB | 10.5.2020 o 20:00 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  381x

V " Kľúčovej správe " k Svetovému dňu obezity  4.3. 2020 , ktorý vydala Európska asociácia pre výskum obezity, bol predstavený rámec a zámery kampane v členských štátoch Európskej únie. Ale kampaň neočakávane predbehol COVID-19. 

Európska asociácia pre výskum obezity ( EASO ) bola založená v roku 1986 a sú v nej zastúpené profesijné združenia vedcov, lekárov, odborníkov na obezitu, zdravotníckych pracovníkov a pacientov z 34 európskych krajín.  Úrad EASO podporuje  prístup založený na dôkazoch pri riešení obezity, aktivity a činnosť prostredníctvom spolupráce pri obhajobe, komunikácii, vzdelávaní a výskume v obezite.
Je zakladateľom širokej platformy EÚ pre výživu, fyzickú aktivitu a zdravie. 

V roku 2014 na Európskom kongrese  v Sofii bola založená Rada pacientov EASO, ktorú tvorilo 10 zástupcov z krajín EÚ. Jej cieľom bolo pomáhať európskej vedeckej a klinickej komunite lepšie pochopiť skúsenosti pacientov s obezitou a postupne sa stala Rada silným hlasom pre obhajobu práv a záujmov pacientov v celej Európe. Od 1.1.2019 má v Rade pacientov ( EASO ) zastúpenie aj Slovenská republika, na návrh prezidentky Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti MUDr. Ľubomíry Fábryovej.   

Európska koalícia pre ľudí žijúcich s obezitou (ECPO) oficiálne vznikla 29.apríla 2019  na Európskom kongrese o obezite v Glasgowe. V súčasnej dobe sa rozrástla na celkom 22 zastúpených krajín a 46 individuálnych zástupcov pacientov. Je to organizácia vedená a riadená pacientmi, ktorá kolektívne pracuje ako autoritatívny hlas pacienta v Európe, pokiaľ ide o prístupy založené na dôkazoch v oblasti prevencie obezity, liečby, nepretržitého riadenia a politiky uľahčovaním výmeny poznatkov, výskumu a vzdelávania ľudí, ktorí žijú s chronickým ochorením obezity.

Cieľom Kľúčovej správy k Svetovému dňu obezity ( WOD ),  ktorý vydal Úrad EASO, je odporúčanie na : 
- vykonávanie spoľahlivých plánov obezity,
-  zvýšenie vzdelania v oblasti obezity,
-  dosiahnuť uznanie obezity ako ochorenia,
 - znížiť stigmu, ktorá je s obezitou spojená
 - upozornenie na rastúcu mieru nadváhy a obezity v Európe. 

Obezita je jedným z najnáročnejších problémov verejného zdravia v tomto storočí. Spôsobuje celý rad chronických ochorení, včítane diabetu, kardiovaskulárnych ochorení a niektorých druhov rakoviny. Obezita je piatou hlavnou príčinou úmrtí na celom svete, a ťažká obezita znižuje priemernú dĺžku života o 10 rokov.
Obezita je považovaná za chronické ochorenie, v Medzinárodnej klasifikácii chorôb ( MKCH )má číslo E.66  a v súčasnej dobe ju na Slovensku nemáme uznanú ako ochorenie.
Vo všeobecnosti chýbajú obsiahlejšie informácie pre občanov o škodlivom vplyve nadváhy a obezity na zdravie a chorobách, ktoré spôsobuje.
Nemáme vytvorený systém starostlivosti o ľudí s nadváhou a obezitou a chýba odborné usmernenie pre diagnostiku a liečbu obezity dospelých.
 Len v prípade liečby obezity detí bolo vydané vo Vestníku MZ SR  Odborné usmernenie MZ SR o diagnostike a liečbe obezity u detí č.7/ 2012.  

Výzva EASO, aby členské štáty vytvorili pevnú stratégiu obezity spolu s časovým harmonogramom a zdrojmi na vykonanie národných plánov obezity, včítane stratégie jej prevencie a liečby,  bola vydaná  tesne pred pandémiou ochorenia COVID-19. 

COVID-19 je názov ochorenia, ktoré vyvoláva nový koronavirus SARS CoV2. Skratka je tvorená počiatočnými slovami coronavirus disease, číslo 19 udáva rok vzniku epidémie. Toto nové ochorenie podľa odborníkov postihuje najviac ľudí s nadváhou a obezitou a seniorov  nad 65 rokov veku, ktorí majú ďalšie pridružené ochorenia.  
Viacej o týchto dvoch pandémiach nabudúce. 

 

Centrum výživy a zdravia lekárne Hygeia 
Budovateľská č.6, 821 08 Bratislava                                          

Tel.:     0917 916 455
www.poradcaprevyzivu.sk 
Email : info@mojstob.sk,
Web   : www.mojstob.sk          

 

      

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulíkov plán je cestou do pekla, reaguje Matovič

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ak Sulík nedostane silnú podporu, Matovič ho prejde ako tank

Sulík určite neobjavuje Ameriku.


Už ste čítali?