Stanovisko EASO ku globálnej pandémii COVID a predpokladanému dopadu na ľudí s obezitou

Autor: Môj STOB | 25.5.2020 o 20:45 | Karma článku: 2,36 | Prečítané:  405x

EASO vydala 30.4.2020 Stanovisko ku globálnej pandémii  COVID-19 a jej súvislosti s obezitou.  Na zvýšený výskyt obezity u detí upozorňujú portugalskí odborníci. V Taliansku žiadajú chrániť 25 miliónov ľudí s obezitou pred COVID-19.

Európska asociácia pre výskum obezity ( EASO ) ako vedecká a lekárska spoločnosť vydala 30.4.2020  " Stanovisko Európskej asociácie pre výskum obezity, týkajúce sa globálnej pandémie COVID-19 ".

Upozorňuje na súvislosť infekčného ochorenia COVID-19 s obezitou, pravdepodobne v dôsledku chronického zápalu, zmenenej imunitnej reakcie a kardiometabolických ochorení , ktoré môžu vyústiť do zvýšeného rizika hospitalizácie až úmrtia.
Faktory spojené s rizikom hospitalizácie sú najčastejšie vek a obezita ( BMI vyššie ako 40kg/m2),  nasleduje srdcové zlyhanie a chronické ochorenie obličiek.  
Podľa odborníkov je obezita závažným, chronickým, dlhodobým a pretrvávajúcim ochorením medzi populáciou v Európe a preto je potrebné  venovať jej zvýšenú pozornosť  počas pandémie COVID-19 a pri jej liečbe.

Úrad EASO má veľa komunikačných kanálov a v spolupráci s Európskou koalíciou ľudí žijúcich s obezitou (ECPO) EASO sa zaviazal aktivovať kanály na identifikáciu informácií a podporu potrieb ľudí s obezitou, reagovať na  základe ich dotazov a zamerať sa na pacientov a zdielať najlepšie postupy. 
Zameriava sa na 4 piliere, ktoré môžu jednotlivci na podporu zdravia robiť, a to sú kontrola  príjmu energie, výdaja energie, spánku a duševného zdravia a odolnosti. Počas karantény je tiež dôležité  zachovať si  psychickú pohodu. 
 

Osoby trpiace obezitou môžu potrebovať podporu pri zvládaní ich choroby počas pandémie, toto je umožnené zdielaním informácií prostredníctvom virtuálnych telemedicínskych klinických konzultácií na  webke Úradu EASO, ktorý bude aj naďalej obhajovať dôležitosť výskumu a dohľadu počas pandémie COVID-19 a po nej. 

Stanovisko EASO je dôležité pre systémy zdravotníctva, ľudí s obezitou a spoločnosť. Spoločným cieľom je zlepšenie zdravia obyvateľstva, posilniť postavenie osôb žijúcich s obezitou a podporiť vlády na propagácii správania, praktík a politík, ktoré podporujú zdravie a pohodu pre všetkých počas súčasného stavu aj mimo neho. 

Portugalsko patrí v Európskej únii medzi prvé štáty, ktoré uznali obezitu ako ochorenie.
Podľa ich odborníkov sa výskyt obezity v populácii  zvyšuje ( 62% výskyt nadváhy a obezity) a predpokladá sa rast detskej obezity počas pandémie COVID-19. Preto vyzývajú občanov na podporu zdravého životného štýlu a prioritnú liečbu obezity. 

Talianske odborné spoločnosti , združenia pacientov a občania zapojení do problematiky   obezity naliehavo žiadajú  vládu a politikov  o ochranu 25 miliónov svojich obyvateľov s nadváhou a obezitou ( 50% dospelej populácie ).
Upozorňujú, že pacienti s obezitou a nadváhou majú vyššie riziko ochorenia a úmrtnosti COVID -19  a účinná prevencia obezity znižuje riziko závažnosti ochorení ako je diabetes, kardiovaskulárne ochorenia, choroby dýchacích orgánov a obličiek. 

Na Slovensku  trpí nadváhou a obezitou 2/3 dospelej populácie ( 66% obyvateľov ), to je viacej ako v Taliansku a Portugalsku.  
Obezita u našich dospelých nie je uznaná ako chronické ochorenie, zdravotná starostlivosť je poskytovaná a hradená až pri liečbe následkov obezity.  
Preto si myslím, že prevencii obezity a nadváhy u detí a dospelých musíme venovať zvýšenú pozornosť.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura sa zamotáva v obvineniach

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


Už ste čítali?