Kampaň ECPO " Život s obezitou " sa začína v stredu 21.10.2020

Autor: Môj STOB | 18.10.2020 o 18:48 | Karma článku: 1,81 | Prečítané:  308x

21. október je vyhlásený organizáciou ECPO ( European Coalition for People living with obezity ) ako Deň proti stigmatizácii ľudí s nadváhou a obezitou. Na kampani sa účastní 24  krajín a národných združení z celej Európy. 

Tohtoročná kampaň  ECPO EASO, ktorá bude prebiehať v celej Európe  dňa 21.10.2020  má názov "  Život s obezitou " , a podľa môjho názoru je veľmi aktuálna v súčasnej  covidovej dobe.   

Cieľom kampane  je aktivizovať odborníkov, médiá, politikov, pacientov a ich príbuzných , prosto všetkých, ktorých sa problematika obezity dotýka, a spoločne hľadať efektívne riešenie pre zastavenie nárastu obezity, stigmatizácie a diskriminácie ľudí žijúcich s obezitou.

Už v roku 1997 Svetová zdravotnícka organizácia ( WHO ) klasifikovala obezitu ako chronické ochorenie a  definovala  " nadváhu a obezitu ako abnormálnu alebo nadmernú akumuláciu tuku, ktorá predstavuje zdravotné riziko" .  Výskyt obezity sa v mnohých európskych krajinách od 80.rokov strojnásobil, pričom 30 - 70% dospelých v štátoch EÚ  má nadváhu a 10 - 30% trpí obezitou. Obezita spôsobuje rôzne druhy  chronické ochorenia včítane cukrovky 2.typu, kardiovaskulárnych ochorení a niektorých druhov rakoviny.

Stigmatizácia  znamená nespravodlivé posudzovanie ľudí s vyššou váhou a ich negatívne hodnotenie. Spoločnosť sa na nich pozerá ako na lenivých, menej inteligentných , ktorí nemajú pevnú vôlu. Označovanie ľudí ako " obéznych " môže mať veľmi negatívny dopad na ich psychiku a pravdepodobnosť a možnosť liečby. 
Pre niektoré chronické ochorenia sme si osvojili jazyk, v ktorom sa hovorí na 1.mieste o osobe, na 2. o ochorení. Pre obezitu tento spôsob vyjadrovania chýba.
Nehovoriť obézny pacient / človek, ale pacient / človek s obezitou.   

Súčasné výskumy ukazujú, že obezita je často dedičná a môže byť spojená s metabolickými poruchami, stresom, a hormonálnymi funkciami, ako aj s faktorom životného štýlu, ako je cvičenie a druhy jedál, ktoré konzumujeme.

V deň kampane  " Život s obezitou " sa môžete spolu s nami zúčastniť :
1. živého webinára, ktorý organizuje ECPO s prednáškami na tému obezita a stigma                
2. pozerať video ECPO na tému " Ako žiť s obezitou "  v národných jazykoch
3. pozerať vzdelávacie infografiky o obezite v rôznych európskych jazykoch 
4. pripojiť sa k výzve na používanie nestigmatizujúcich výrazov a vyobrazení ľudí s obezitou
5. nový e-spravodaj ECPO a URHealth4Life o zdraví  

Zmeňme myslenie a postoje ľudí a spoločne podporujme prijatie, vzdelávanie a lepšie poznanie rôznych druhov ochorení  !


 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bisťu, my vám ukážeme! (Cynická obluda)

Státisíce hrdých Slovákov sa rozhodli, že tentokrát v mene svojej zadubenosti položia život. Dojemnô!

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura sa zamotáva v obvineniach

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


Už ste čítali?