Vyhlásenie Úradu Európskej asociácie pre výskum obezity ( EASO ) o obezite a Covid-19

Autor: Môj STOB | 11.11.2020 o 19:24 | Karma článku: 2,08 | Prečítané:  186x

Novou realitou v Európe je obezita v súvislosti s ochorením Covid-19. EASO víta obnovené zameranie inštitútov Európskej Únie na pandémiu obezity a kľúčovú oblasť, ktorej je potrebné sa venovať  v budúcnosti. 

V tomto mesiaci bolo vydané Vyhlásenie  úradu EASO , ktoré  poskytuje odporúčania založené na dôkazoch pre inštitúcie Európskej únie, ( Komisia, Hospodárska a sssociálna rada, Výbor ECDC, WHO, OECD ), aby sa mohla riešiť pandémia obezity.

Základné tézy sú : 
1. Obezita je komplexné chronické recidivujúce ochorenie,  definované ako „nefunkčné alebo nadmerné množstvo tuku, ktoré poškodzuje zdravie“ .

2. Účinné liečenie obezity významne prispieva k znižovaniu prevalencie a závažnosti viac ako 230 komplikácií obezity a  prevencii  iných závažných neprenosných chorôb vrátane cukrovky 2. typu , kardiovaskulárnych ochorení a 20% rakoviny.

3. Liečba obezity, dlhodobý klinický manažment a prevencia stratégie by mali byť  neoddeliteľnou súčasťou plánov obnovy COVID-19 a súčasťou  „novej reality“.

4. Obezita by sa mala formálne považovať za už existujúce vysoké riziko  komplikácií COVID-19 a zahrnutá v  Usmernení Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). 

5. Mali by byť zahrnuté vedecké a pacientske komunity v oblasti liečby obezity a vývoja a objavu vakcín proti COVID-19.

6. EÚ by mala uľahčiť vývoj harmonizovaného rámca národných plánov pre obezitu, ako je to v prípade iných významných neprenosných chorôb.

V plánoch pripravenosti na COVID- 19 je obezita  ich neoddeliteľnou súčasťou

Zhrnutie doterajších dôkazov potvrdzuje, že obezita u dospelých je spojená s vyšším rizikom vzniku závažných  príznakov a komplikáciami  ochorenia COVID-19, nezávisle na iných chronických stavoch, ako je diabetes 2.typu, niektoré druhy rakoviny a kardiovaskulárne ochorenia. 

Obezita by sa mala považovať za základné chronické ochorenie, ktoré predstavuje vyššie riziko závažnosti pre  COVID-19  z hľadiska  príznakov,  komplikácií a hospitalizácie, ako je to v prípade Talianska, Francúzska, Spojeného kráľovstva a Švédska..

EASO preto odporúča:

- Formálne zahrnúť ľudí s obezitou (PwO) ako vysoko rizikovú skupinu 

- Uprednostniť ľudí s obezitou ( PwO) COVID-19 na PCR a testovanie protilátok v súlade s novými vedeckými dôkazmi v rámci ECDC a ďalšími usmerneniami  o prioritách agentúr EÚ.

- Uľahčiť opatrenia na zabezpečenie vybavenia primárnej starostlivosti, nemocníc a miest poskytovania doplnkovej zdravotnej starostlivosti a vyhovieť potrebám fyzického a duševného zdravia ľudí s ťažkou obezitou, vrátane postelí, skenovania prístrojmi, nemocničnými odevmi a OOP, diagnostickýni prístrojmi, cvičebnými  terapeutickými prístrojmi, diétnou a psychologickou podporou. 

- Prevencia a liečba obezity by mali byť prioritnou oblasťou pri poskytovaní balíkov opatrení pri  núdzových krízach  v rámci EU ako neoddeliteľný prvok budúceho viacročného finančného rámca (VFR) v súčinnosti s Program EU4Health a ozdravným balíčkom  COVID-19.

- Výzvu poskytovania starostlivosti o obezitu počas pandémie a v „novej realite“ pre deti a dospelých s obezitou netreba podceňovať. Mali by sa podporovať multidisciplinárne kliniky pre obezitu, ďalšie zdroje na personálne zabezpečenie a vzdelávanie, vybavenie, infraštruktúru a výskum a účelovo viazaná podpora poskytovania špecializovaného odborného a akademického vzdelávania pre rôznorodé skupiny zdravotníckych pracovníkov a stážistov v súlade s článkom 21.6 smernice EÚ o uznávaní odborných kvalifikácií.

-

Malo by sa urgentne podniknúť systematické úsilie na zhromažďovanie a spájanie údajov o zdraví a progresii ochorenia medzi obezitou, inými chronickými chorobami a COVID-19 u detí a dospelých, takže v prípade druhej vlny alebo podobnej krízy verejného zdravia, rozhodnutia založené na dôkazoch možno prijímať z klinických údajov a perspektívy politiky, najlepšie ako súčasť európskeho priestoru údajov o zdraví.

- Akčný plán EÚ v oblasti duševného zdravia by mal zohľadniť vplyv súčasnej krízy na ľudí s obezitou a stratégie a opatrenia na zmiernenie dopadov, najmä na tých najzraniteľnejších v spoločnosti.

Implementácia prístupu „ One Health“ je  novou realitou pre diagnostiku obezity, liečbu a prevenciu ochorení,  terciárnu prevenciu  cukrovky 2. typu a niektoré druhy rakoviny a manažment  COVID-19.

RNDr. JUDr. Hana Vrabcová 
Centrum výživy a zdravia 
0917 916 455 
www.mojstob.sk 
www.sklon.sk 

Staráme sa o Vaše zdravie 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulíkov plán je cestou do pekla, reaguje Matovič

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ak Sulík nedostane silnú podporu, Matovič ho prejde ako tank

Sulík určite neobjavuje Ameriku.


Už ste čítali?