Vyhlásenie Úradu Európskej asociácie pre výskum obezity ( EASO ) o obezite a Covid-19

Autor: Môj STOB | 11.11.2020 o 19:24 | Karma článku: 2,32 | Prečítané:  242x

Novou realitou v Európe je obezita v súvislosti s ochorením Covid-19. EASO víta obnovené zameranie inštitútov Európskej Únie na pandémiu obezity a kľúčovú oblasť, ktorej je potrebné sa venovať  v budúcnosti. 

V tomto mesiaci bolo vydané Vyhlásenie  úradu EASO , ktoré  poskytuje odporúčania založené na dôkazoch pre inštitúcie Európskej únie, ( Komisia, Hospodárska a sssociálna rada, Výbor ECDC, WHO, OECD ), aby sa mohla riešiť pandémia obezity.

Základné tézy sú : 
1. Obezita je komplexné chronické recidivujúce ochorenie,  definované ako „nefunkčné alebo nadmerné množstvo tuku, ktoré poškodzuje zdravie“ .

2. Účinné liečenie obezity významne prispieva k znižovaniu prevalencie a závažnosti viac ako 230 komplikácií obezity a  prevencii  iných závažných neprenosných chorôb vrátane cukrovky 2. typu , kardiovaskulárnych ochorení a 20% rakoviny.

3. Liečba obezity, dlhodobý klinický manažment a prevencia stratégie by mali byť  neoddeliteľnou súčasťou plánov obnovy COVID-19 a súčasťou  „novej reality“.

4. Obezita by sa mala formálne považovať za už existujúce vysoké riziko  komplikácií COVID-19 a zahrnutá v  Usmernení Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). 

5. Mali by byť zahrnuté vedecké a pacientske komunity v oblasti liečby obezity a vývoja a objavu vakcín proti COVID-19.

6. EÚ by mala uľahčiť vývoj harmonizovaného rámca národných plánov pre obezitu, ako je to v prípade iných významných neprenosných chorôb.

V plánoch pripravenosti na COVID- 19 je obezita  ich neoddeliteľnou súčasťou

Zhrnutie doterajších dôkazov potvrdzuje, že obezita u dospelých je spojená s vyšším rizikom vzniku závažných  príznakov a komplikáciami  ochorenia COVID-19, nezávisle na iných chronických stavoch, ako je diabetes 2.typu, niektoré druhy rakoviny a kardiovaskulárne ochorenia. 

Obezita by sa mala považovať za základné chronické ochorenie, ktoré predstavuje vyššie riziko závažnosti pre  COVID-19  z hľadiska  príznakov,  komplikácií a hospitalizácie, ako je to v prípade Talianska, Francúzska, Spojeného kráľovstva a Švédska..

EASO preto odporúča:

- Formálne zahrnúť ľudí s obezitou (PwO) ako vysoko rizikovú skupinu 

- Uprednostniť ľudí s obezitou ( PwO) COVID-19 na PCR a testovanie protilátok v súlade s novými vedeckými dôkazmi v rámci ECDC a ďalšími usmerneniami  o prioritách agentúr EÚ.

- Uľahčiť opatrenia na zabezpečenie vybavenia primárnej starostlivosti, nemocníc a miest poskytovania doplnkovej zdravotnej starostlivosti a vyhovieť potrebám fyzického a duševného zdravia ľudí s ťažkou obezitou, vrátane postelí, skenovania prístrojmi, nemocničnými odevmi a OOP, diagnostickýni prístrojmi, cvičebnými  terapeutickými prístrojmi, diétnou a psychologickou podporou. 

- Prevencia a liečba obezity by mali byť prioritnou oblasťou pri poskytovaní balíkov opatrení pri  núdzových krízach  v rámci EU ako neoddeliteľný prvok budúceho viacročného finančného rámca (VFR) v súčinnosti s Program EU4Health a ozdravným balíčkom  COVID-19.

- Výzvu poskytovania starostlivosti o obezitu počas pandémie a v „novej realite“ pre deti a dospelých s obezitou netreba podceňovať. Mali by sa podporovať multidisciplinárne kliniky pre obezitu, ďalšie zdroje na personálne zabezpečenie a vzdelávanie, vybavenie, infraštruktúru a výskum a účelovo viazaná podpora poskytovania špecializovaného odborného a akademického vzdelávania pre rôznorodé skupiny zdravotníckych pracovníkov a stážistov v súlade s článkom 21.6 smernice EÚ o uznávaní odborných kvalifikácií.

-

Malo by sa urgentne podniknúť systematické úsilie na zhromažďovanie a spájanie údajov o zdraví a progresii ochorenia medzi obezitou, inými chronickými chorobami a COVID-19 u detí a dospelých, takže v prípade druhej vlny alebo podobnej krízy verejného zdravia, rozhodnutia založené na dôkazoch možno prijímať z klinických údajov a perspektívy politiky, najlepšie ako súčasť európskeho priestoru údajov o zdraví.

- Akčný plán EÚ v oblasti duševného zdravia by mal zohľadniť vplyv súčasnej krízy na ľudí s obezitou a stratégie a opatrenia na zmiernenie dopadov, najmä na tých najzraniteľnejších v spoločnosti.

Implementácia prístupu „ One Health“ je  novou realitou pre diagnostiku obezity, liečbu a prevenciu ochorení,  terciárnu prevenciu  cukrovky 2. typu a niektoré druhy rakoviny a manažment  COVID-19.

RNDr. JUDr. Hana Vrabcová 
Centrum výživy a zdravia 
0917 916 455 
www.mojstob.sk 
www.sklon.sk 

Staráme sa o Vaše zdravie 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ribár požiada o odškodné v Štrasburgu. Na Ústavný súd mieria aj ďalší obvinení

Ústavný súd nariadil prepustenie z väzby po štrnástich rokoch.

Dobré ráno

Dobré ráno: Koalícia má zarobené na ďalšiu krízu

Parlament čaká hlasovanie o skrátení kolúznej väzby.

KOMENTÁR

Zasmejme sa s Veronikou Remišovou

Nedostatok snahy jej vyčítať nemôžeme, s výsledkami je to horšie.


Už ste čítali?