Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tradičné ovocné knedlíky z celozrnnej múky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Knedlíky s ovocím sme doma nazývali gule - slivkové, marhuľové atď. Čučoriedkam sa u nás hovorilo borovnice a z tých sme robili perky. Na jedálnych lístkoch by sa im hovorí pirohy, ale s borovnicami sa vo verejných stravovacích zariadeniach objavujú málokedy. Borovnice sme si museli nazbierať sami. Slivky museli byť bystrické a po prvých mrazoch, keď boli najsladšie. Tie, ktoré robila mama, samozrejme boli a zostali v spomienkach najlepšie na svete. Teraz sa k týmto pochúťkam vraciam, ale ako lenivý tvor, si uvarím grahamové cestoviny z obchodu, so zemiakmi tiež z obchodu, pričom varím trochu dlhšie, než ako sa uvádza v kuchárskych knihách. Scedím vodu (neosolenú, tú vypijem miesto polievky, ale po hlavnom jedle na premytie úst a zubov od dobroty, čo práve začala vytvárať pocit blaha) a zmes, čo zostane v hrnci, obohatím sezónnym ovocím. Na vrch idú pochutiny, ktorým sa v zmysle tradícií rodiny krstnej mamy, tiež vynikajúcej kuchárky, hovorilo blatíčko, ak to bol mak, maltička, ak to bol tvaroch, alebo piesoček, ak to bola strúhanka. Mimochodom strúhanke sme doma hovorili priezle. Miesto masla olivový olej. Vzdialene mi to v ústach pripomína dobroty matky. Žalúdku to bolo potom už jedno. Tam sa to pomieša.
 
Hodnoť

 

Nie je mi jasná jedna vec. Prečo by človek, ktorý trpí obezitou mal konzumovať sladké hlavné jedlo alebo dezert? Minule nanuk z gréckeho jogurtu dosladený medom. teraz pre zmenu parené gule zo špaldovej múky. Navyše, s odporúčaním posypať ich makom, tvarohom s cukrom a pod. Zámena jednej zložky za podobnú predsa obezitu nerieši. Neboli by vhodnejšie z tvarohového cesta alebo mrazený jogurt, napr. biely jogurt rozmiešaný s kúskami reálneho ovocia?
Ak už by mal obezny človek jesť dezert, tak skôr v podobe malého množsva orechovej zmesi, prípadne menej sladké ovocie a pod. Podľa energetického zloženia by si mohol človek miesto týchto gulí dať aj kvalitnú horkú čokoládu nad 60%. Celú, 100g. Ako človek, ktorý aktívne športuje (beh, plávanie, bicykel, prechádzky, posilovanie), by som z takýchto jedál priberala a nie chudla.
Ľudia si často neuvedomujú, čo jedia a pijú. Pritom džús z krabice predstavuje akurát slušnú nálož cukru. Vitamíny sa stratia pri tepelnej úprave v rámci tetrapaku alebo sterilizácii do fliaš. Obdobne rôzne polotovary dochucované a dosládzané, "zdravé" fit tyčinky, cereálie, jogurty a pod. Stačí si pozrieť vzadu zloženie.
Osobne si myslím, že u ľudí s nadváhou a obezitou je potrebné predovšetkým zmeniť ich postoj k jedlu, pretože značná časť si tak kompenzuje problémy a vzťahy. Navyše teórie typu čokoláda, sladké je dobríé na stres a pod. ich v takomto prístupe podporujú. Stačí sa pozrieť do vozíkov v supermarketoch a na ľudí, kt ich tlačia. Často stačí aj začať si variť doma normálne jedlo, nie polotovary a nosiť si krabičku s obedom do roboty. Super jedlo môže byť bielkovina (mäso, syr, vajíčka, ryba) so zeleninou dusenou, sparenou, vo forme kaše miesto zemiakovej kaše alebo ako šalát. Treba len skúšať.A hľadať. Dnes je internet plný stránok s receptami, napr.: sugarfree.cz, paleosnadno.cz, tchiboblog.cz a pod. Naozaj potrebujú obézni ľudia prílohu ako ryža, knedle a pod?
No a potom už len prekonať pohodlnosť a začať sa hýbať. Prechádzať sa, bicykel alebo plávanie môže robiť každý, či už s nadváhou alebo obézny. Tam k zaťažovaniu kĺbov nedochádza, ale zrýchľuje sa metabolizmus a pomaly sa tuk stráca v prospech svalovej hmoty.
Hlavný problém je u značnej väčšiny obéznych a ľudí s nadváhou skôr v hlave a pohodlnosti.
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 1 764
 2. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 358
 3. Martin Ondráš: Mičovskému kolabuje rezort, minister mlčí..... 311
 4. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 258
 5. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 251
 6. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 216
 7. INEKO: Ako vyriešiť kolóny na preťažených cestách 209
 8. Denis Kinski: Andrej Hryc: Zaujímavá osobnosť, všestranný herec ... 208
 9. Věra Tepličková: Keď ku svojej hodnote potrebuješ krúžky 207
 10. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 201

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka
 2. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...
 3. Peter Biščo: Pani Iveta Radičová hľadá politickú kultúru terajšej vlády.
 4. Ján Škerko: O výhre, peniazoch a sexe
 5. Jozef Kovalík: Sám
 6. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 7. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 8. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 9. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 10. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ


Už ste čítali?